روند اجرایی شدن طرح ادغام خدمات طب ایرانی در نظام سلامت

  • 26 مهر 1402
  • (622 مشاهده)
طرح ادغام خدمات طب ایرانی سلامت

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل با‌اشاره به برپایی غرفه ادغام خدمات طب ایرانی در نظام سلامت در همایش کشوری «تجلیل از دستاوردها و تکریم فعالان نظام بهداشت کشور در دولت سیزدهم» به ارائه گزارش روند اجرایی‌شدن این طرح پرداخت.

به‌گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت؛ دکتر نفیسه حسینی‌یکتا با‌اشاره به اقدامات صورت‌گرفته در راستای گسترش خدمات طب ایرانی، به ادغام این خدمات در سطح شبکه‌ بهداشت اشاره‌کرد و گفت: هدف و تلاش‌های دفتر طب ایرانی و مکمل در راستای تحقق اسناد بالادستی در طب ایرانی، از جمله سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی مصوب شورای عالی انقلاب و بند 12 سیاست‌های ابلاغی و در دولت سیزدهم موارد مرتبط با سند تحول دولت است و همچنین سند تقویت شبکه بهداشت که نهایت همه این اسناد، موضوع ادغام خدمات طب ایرانی در نظام سلامت با طب رایج می‌باشد.

وی افزود: طرح ادغام با آموزش آموزه‌های طب سنتی در سطح شبکه بهداشت آغازشد، تاکنون با مساعدت معاونت محترم بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشکده‌های طب ایرانی، فاز اول برنامه ادغام آموزه‌های طب ایرانی در نظام سلامت آغاز‌شده‌است که سال گذشته در 15 دانشگاه علوم پزشکی کشور و امسال هم براساس وظیفه‌ای که قانون بودجه تا پایان سال 1402 برعهده وزارت گذاشته، ادغام در 100 درصد شبکه بهداشتی باید انجام‌شود که شامل آموزش عموم جامعه برای اصلاح سبک زندگی و ورود طب سنتی به بسته‌های خدمت در حوزه معاونت بهداشت است.

دکتر حسینی‌یکتا تصریح‌کرد: دوره‌های آموزشی آشنایی با اصول سبک زندگی سالم از دیدگاه طب ایرانی نیز طبق دستورالعمل اجرایی مدون در حال برگزاری است تا گامی در راستای افزایش سطح سواد سلامت مردم برداشته و به این واسطه، هم مانعی برای افراطی‌گری‌های غیرمنطقی شده و هم زمینه بهره‌مندی هرچه بهتر و بیشتر مردم از ظرفیت خدمات تأییدشده، در دسترس و ارزان طب سنتی ایرانی را سازند.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل با‌اشاره به برگزاری همایش کشوری «تجلیل از دستاوردها و تکریم فعالان نظام بهداشت کشور در دولت سیزدهم» از برپایی غرفه ادغام خدمات طب ایرانی در نظام سلامت در این نمایشگاه  خبر داد و گفت: در این نمایشگاه دستاوردهای حوزه ادغام آموزه‌های طب ایرانی در نظام سلامت در حیطه سبک زندگی سالم در 15 دانشگاه کشور در قالب بروشور، استند و بنر به‌نمایش‌گذاشته‌شده‌است.

دکتر حسینی‌یکتا در پایان گفت: ‌امید است اقدامات انجام‌شده و اجرای صحیح این برنامه بار بیماری‌های مزمن فراگیر ناشی‌ از سبک زندگی نادرست و تبعات آن را کاهش‌دهد.

گفتنی است؛ همایش کشوری تجلیل از دستاوردها و تکریم فعالان نظام بهداشت کشور در دولت سیزدهم از 25 الی 27 مهرماه در مرکز همایش‌های بین المللی رازی برگزارمی‌شود.

نظرات شما