بازگشایی اولین سالن ورزشی تلفیقی با تدابیر طب ایرانی در دانشکده طب سنتی

  • 05 مرداد 1401
  • (718 مشاهده)

در طب سنتی ایران ورزش یکی‌از ارکان مهم حفظ سلامت است، به‌طوری‌که دانشمندان ایرانی مانند رازی و ابوعلی‌سینا انجام وزرش و فعالیت بدنی مناسب را مقدم‌بر تغذیه ذکرکرده‌اند. در طب ایرانی، ورزش مناسب برای هر فرد براساس مزاج، سن، قوای بدنی و فصل تعیین می‏‌گردد و برای همه افراد ورزش‌های یکسان توصیه‌نمی‏‌شود.

با توجه‌به استقبال جامعه جهانی به استفاده از روش‌های طب مکمل و سنتی، در دهه‌های اخیر استفاده از روش‏‌های تلفیقی (integrative) جهت افزایش اثربخشی به‌طورچشمگیری افزایش پیداکرده‌است. در روش‌های تلفیقی از توصیه‌های طب‌های مکمل و سنتی در کنار روش‌های متداول استفاده‌می‌‏شود و هدف ارائه بهترین خدمات در راستای پیشگیری و درمان بیماری‌ها است.

در سالن ورزشی تلفیقی با تدابیر طب ایرانی، ابتدا با مراجعه‌کنندگان مصاحبه‌می‌‏شود و توسط متخصص طب ایرانی معاینه می‌‏گردند، مزاج افراد تعیین می‌‏گردد و توصیه‌های ورزشی متناسب با شرایط آنها از نظر مزاج، سن، قوت‌بدنی و فصل توصیه می‌‏گردد.

اولین سالن ورزشی تلفیقی با تدابیر طب ایرانی

دراین‌راستا در جلسه‌ای که روز چهارشنبه ۲۹ تیرماه با حضور دکتر رستمی‌نژاد مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر تن‌ساز رئیس دانشکده طب سنتی و آقای اشتری معاون توسعه دانشکده در دفتر مدیریت تربیت‌بدنی برگزارشد، مقررشد در گام نخست این همکاری اولین برنامه تلفیقی برای دانشجویان ورزشکاری که به المپیادهای کشوری اعزام‌می‌‏شوند انجام‌‌شود. همچنین برنامه‌ای جهت آشنایی دانشجویان با جایگاه طب ایرانی در ورزش در واحد آموزشی تربیت‌بدنی گنجانیده‌شود.

نظرات شما
مطالب مرتبط